Sunday, August 3, 2014

Ten Ways to Save Money on Groceries


Shopping Cart Return
This past spring I did a calm grocery run while my youngest was at preschool.  I was on a "savings high" as I waited in the lobby for class to finish.

"I'm so excited! I just spent $78 on groceries this week AND earned enough to save $30 in gas," I excitedly told the parents and grandparents waiting with me.

"How do you do that?  I spend $250 a week on our family of 5," one mom said.

"I spend $250 a week and it's just the two of us!" a grandmother added.

"Uh...we eat a lot of chicken," I clumsily responded.  Really, I was just trying to internally figure out HOW someone could spend $250 a week on groceries.

Yesterday I stopped by a friend's house and the same conversation came up.  Her grocery budget is $500 a month, but she regularly finds herself spending $650.  She has separate budgets for paper products/household and eating out, so the grocery money is truly just spent on groceries.  I tried to give her some ideas, but it's hard with kids running around and tangent after tangent entering our conversation.  I think I started somewhere with "we eat a lot of chicken."

Now that I have a chance to sit and think, I thought I'd come up with a list of how to keep the budget under control.
  • Have a Plan, but be flexible.
    • Go into the grocery store with a list.  If you are short on time, then stick to the list.  Do not be tempted by the delicious looking Wavy Lays. 
    • If you are not short on time, go up and down the aisles looking at discontinued and sale items you may have missed in the flyer.  I've been fortunate to notice some great deals on soup for my husband's lunch last week. Unfortunately they are discontinued so I hope he doesn't like them too much!  This week I noticed pre-packaged snacks on sale for $3.99 (normally $6.49).  This didn't really phase me, as I usually just buy bigger bags and pre-pack myself. However, there was a $1 coupon on each pack.  This made each snack pack only 25 cents (a good value in my opinion).  We rarely buy these, but they make for a quick grab for snack time at school.

  • Don't Buy Junk (all the time).
    • A little hypocritical considering my last post about snacks, but I don't regularly buy chips, soda, cookies, candy, or ice cream for the kids to eat at home.  We drink milk or water, and occasionally juice or lemonade.  The fridge is always stocked with fruit, yogurt, cheese and veggies.  (We do buy goldfish crackers in bulk). I will occasionally bake cookies or muffins for a yummy treat but when I hear "I'm hungry," the children are directed first to fruit.

Grocery bag of healthy foods

  • Only Buy Items On Sale at a Good Price.
    • This is a huge tip.  Of course there are exceptions, since milk is unlikely to go on sale, and sometimes store brand cheese will be cheaper than name brand on sale.  You'll want to learn (maybe keep track in a notebook) what good prices are, and stock up (see below) when you know it's a good sale.  But don't allow yourself to buy 5 boxes of Red Beans & Rice simply because you want them.  If you must have it, buy one box, and wait until they are on sale to stock up. Also pay attention to what the sale is.  A savings of 20 cents on a $5 item isn't really that great.

  • Plan Your Meals Around What You Have and What's On Sale.
    • Every Saturday or Sunday I will look at the weekly flier, take inventory of my freezer, and decide what we are having that week.  If chicken breasts are on sale for $1.99, I know this is a good week to stock up and make some freezer meals.  Likewise, if nothing good is on sale, it's a good time to pull out some of those freezer meals.
    • When money is extra tight, try eating only what you have and get creative with it!  A couple I know ate for a month and a half just out of their pantry!  Of course milk, eggs, and fruit/vegetables (unless you have canned) will need added to this, but think of the savings if that is all you are buying!
Milk Aisle

  • Keep It Simple.
    • A simple marinade can be made with a bottle of italian dressing.  $2 of chicken plus $1 marinade, plus $1 for a rice side and $1 for veggies makes a meal of $5.  A recipe which requires you to buy 10 new ingredients may be nice for special occasions, but very expensive for daily use.  Most of the recipes on this site are simple and inexpensive.  I like simple.

  • Know Good Prices and Where to Buy Them.
    • I think I already said this, but let's reitterate.  Take butter for example.  I remember when butter was $2 a pound all the time! Now, I think the store brand runs $3.50 regular price.  I know that if I ever see butter for less than $2.50 a pound that it is a good buy and to stock up.
    • Milk at the small fruit market across the street is 50 cents a gallon cheaper than the grocery store we normally shop at.  They have other items that are less expensive as well.  And many items that are more expensive (that I don't buy there!).
    • Be sure to account for gas when price comparing.  I walk to the small market across the street.  Even though the potatoes I needed for dinner might cost 50 cents more at the small market, it would cost me 1.80 in gas (8 miles there and 8 miles back) to drive to the grocery store and back.  Paying more for the local market saves in this case!
    • Finally, don't forget about that kale you have growing in your garden exponentially or the farmer's stand down the street.

Veggies
  • Stock Up Only When You Know It Will Be Eaten.
    • Per above, butter is something that we will use before it goes bad.  Cheese as well.  However, stocking up on something that you aren't certain you will use, will result in stuff getting thrown away once its out of date.

  • Use Your Freezer.
    • When you see a good deal on meats, buy and freeze.  I find it best to put all my ingredients in a bag first so that all I have to do is thaw and cook/bake the meal. I've also made casserole type meals in disposable metal tins.  I find the best prices on these at a paper supply company instead of a grocery store. I also stock up on store-made stromboli when it is buy one get one free.

  • Check the coupon fliers/online ads/swagbucks/store promotions.  
    • I have friends that are extreme couponers.  They make off with amazing stashes of deodorant, pet food, and side items that they pay next to nothing for.  I'm impressed, but it is not my forte'. I check the coupons each week, and only cut out those items I normally buy. For example, saving $1 on Frozen Yogurt when you don't normally buy it, means you are actually spending $3 more than you would've in the first place. This means I cut very few coupons, since most coupons are for processed items I try to avoid.  However, it is also great when I can save an extra couple of dollars at the end of my order because of clipped coupons.

  • Try to Shop Alone.
    • Today I took the whole family shopping.  We stuck to the list.  Really, all we needed was milk and black trash bags.  My teen asked for Oreo minis to pack in her lunch this week.  Not something I normally buy, but they were on sale for $1.99 so I allowed it.  We also got her some sandwich food. My husband wanted to buy artisan hamburger buns for dinner this week.  I was planning to bake them myself, but laziness got the best of me and I agreed.  He also wanted to buy bacon to put on our burgers.  We buy only nitrate free bacon so I hesitated due to the cost, but agreed because I figured I could use some of the pack for another meal, too.  As we were checking out I noticed the bacon rang up at the wrong price.  I notice this kind of thing all the time.  Our grocery store used to have a great policy where if the item rang up incorrectly, you got it free.  I got a lot of free stuff this way.  Now, if it rings up incorrectly, you get the item at the correct price.  Ha!  That's how it should have been in the first place.  I left the children and husband continuing to check out while I ran back to double check and take a photo of the shelf tag.  I was right and the cashier adjusted the price.  When we got home I unpacked the groceries.  Somehow I missed a 2 liter of soda (see my second point) and a 5.99 pack of premium cheese.  I just laughed.  Hubby knew I'd say 'no' so he snuck them through the check out when I wasn't looking. It also explains while our small order cost more than I thought!
I hope these tips will give you a good start to saving some more money on groceries.  It does take time to plan ahead, study the sale flier and work it all together so that you can save, but it all adds up.  I figure taking the time to plan ahead saves us about $75 a week (at least that's what my store receipt tells me).  I'd much rather take the 30 minutes to study my flier and plan, than to have to work extra hours to cover that, wouldn't you?

Wednesday, July 23, 2014

Today Only! Free Jamocha Shake at Arby's!

Sorry for the late notice, but I just found out!  Today only, Arby's is giving away a FREE Jamocha shake 12 oz without any other purchase necessary!

And if you go to this link to print out a coupon: http://coupon.arbys.com/50/ , you can type in your child's (okay, or yours because I know you want one too) for a neat personalized coupon. The kids are going to flip when I tell them we are getting milkshakes!


Sunday, July 20, 2014

How to Make Those 2 Ingredient "Pancakes" Everyone is Talking About (Banana and Egg)

How to Make Those 2 Ingredient "Pancakes" Everyone is Talking About (Banana and Egg)
Pancakes without the added calories and simple to make. Sounds too good to be true, right? Well, it kind of is.
The banana ice cream trend (whipped up frozen bananas) really did seem amazing, so I had high hopes for this trend, especially after seeing a picture of the "pancakes" all fried up to look just like real pancakes. One morning I had some extra time before the kids left for school, so I tried it.
I took one overripe banana and 2 eggs. First I mashed the banana in one container and whipped the eggs with a fork in another. Then I mixed the two ingredients together, as coconut oil melted in my frying pan. From experience, the more you whip the ingredients, the fluffier they will be. My first batch seemed a bit like a crepe.
Simple scoop any size amount (silver dollar or larger) onto the hot pan, wait about a minute for it to solidify and flip for 30 seconds more.
I prefer to enjoy my pancakes plane and the warm coconut oil definitely added to the flavor. It was good, but DEFINITELY not like a pancake. My kids enjoyed their pancakes with real maple syrup on top.
Although this recipe served three, my children are small and don't eat much. I would say this makes 2 small portions or one hefty one.
Recipe for Banana Pancakes
Ingredients:
2 large eggs
1 overripe banana
1 tbsp coconut oil (or butter) for pan
1. Melt coconut oil in a pan
2. Mash banana with a fork.
3. Whip eggs with a fork.
4. Mix ingredients together, whipping well.
5. Spoon a pancake size amount into hot pan, flipping when the batter solidifies (about 1 minute).
6. Enjoy.

Monday, June 30, 2014

Free Gas with Giant Food Stores (PA) Gas Rewards

I'm not sure how long gas rewards were out before I started paying attention to them.  I think it was at least a year.  A YEAR OF FREE GAS I MISSED!  It wasn't until I was running our soccer club's snack stand with another mom that she told me how they hadn't paid for gas in months that I started to pay attention.  I've never been one to stock up too much.  I save money on groceries by only buying things on sale (with exceptions like milk) so I wasn't too keen on buying things in a box in a circular just to save money on gas. I also only like to buy things that I'll use up in the next month or so, unless it was going in the freezer. After my fellow soccer mom pointed out my error in reasoning, I did the math.  This week, if I buy 9 boxes of brownie mixes at $1.39 a piece, I'll save 40 cents per gallon on gas.  Nine boxes of brownie mix cost $12.51.  Forty cents off 25 gallons saves me $10.  So, I'd essentially be getting the brownie mix for $2.51.  Adding in coupons to this mix would be super.  I still keep it to things I'd normally buy or are a substantial deal.  Last week I got Milk N Cereal bars (which we'll save for fall when we are running late for school) and Panko bread crumbs (which I buy regularly to make my own chicken fingers).

But it gets better.  This week there is also a 300 bonus points (30 cents) for a $50 purchase and 4x gas points on Visa gift cards.  If I put $500 (the max) on a visa gift card and pay the small fee (a few dollars), I'll now have 2700 gas points.  This is $2.70 off a gallon of gas and this was all in one shopping trip for a gas savings of  $67.50, more than the groceries I just spent. True, I just spent $50 in groceries and $500 on a gift card, but I'll use that card in place of a credit card until it is used up.

And here is the kicker that will probably not last too long:  not all gas stores use the same ratio for points.  Which means that my $2.70 I'll earn this week at my store, is actually worth $5.40 at another store nearby.  Yep, a free tank of gas and then some.  At current prices, this is a savings of $135 on gas - in one week!

My advice: pay attention to the gas rewards!

Friday, June 6, 2014

How to Make a Frog Cake


Meet Mortimor Frog...in cake form.  For her third birthday, our youngest daughter requested a frog cake. Now, this is not just ANY frog, but the cartoon frog that her dad has been drawing for 23(ish) years. Of course no cake pan exists for this specific design, so we had to improvise.


We used a sheetcake, and cut around the the edges with a knife for shape.  The eyes are cupcakes.  The star tip works great for the rough edges left behind from cutting, but you could also do a crumb coat (thin layer of frosting) throw the cake in the freezer for a bit, and then frost again (thus sealing the crumbs in the crumb coat!).


To view more about Mortimor Frog, check out his home at www.amphibian.com

Monday, July 15, 2013

How to Make Breakfast Sausage at Home! Nitrate free!




A friend of mine recently retweeted this recipe, and I was so excited to try it.  With the exception of "real" maple syrup, I had it all in my kitchen already!  My husband has recently decided to avoid ALL nitrates.  We had already cut down on major sources (such as lunchmeat), but due to family history, he felt it best to avoid them all.  This means special bacon, hot dogs and no sausage.

And then I saw this recipe:  So simple, I cut the sausage into little patties and cooked them on my stovetop.  We cooked some unformed sausage to use in omelets with dinner.  And there was a fruit salad, too. The rest of the batch is in my freezer waiting for another day to be eaten.

Savory Maple Breakfast Sausage Recipe

Wednesday, June 5, 2013

How to Homeschool: Different Philosophies of Education

We are about to complete our second year of homeschooling.  We started after my daughter attended Kindergarten and cried  at times because she wanted to learn "hard stuff." Homeschooling allowed her to move at her own pace and accelerate those subjects she loved (for her its reading and math).  But our two years of homeschooling have been completely different, and I'd like to share to give hope to any new homeschooling families. First some frequently asked questions:

But doesn't she miss her friends? (Or, isn't important to be around other kids?)

Alex is in ballet, tap, Awana's, Sunday School, soccer, and weekly homeschool co-ops and field trips. She has play dates.  She sees her friends a lot! She also chooses which friends she wants to schedule playtime with, instead of being with the same kids all day who may or may not give her the kind of socialization we both want.

I think homeschooling would be too hard.  How would I know what to teach?

There are a gazillion different homeschooling options available.  From cyber schools where you work with a teacher, to curriculums such as Sonlight that include everything you need including detailed plans and explanations, to simply deciding on what your child should be learning and crafting your own curriculum (keeping in mind state laws and related state standards).

What if we don't like it?

You can always send your child back to school. Homeschooling isn't for everyone!  But we are glad we tried it the past two years.

Let's Talk Curriculum and my Experience in Homeschooling

Now let me discuss our experience in homeschooling.  My philosophy of education has changed while I've been teaching and I have homeschooling friends with various styles as well.  Some friends have a school room and a set school day.  Other friends don't want to have their homes be set up like a classroom and allow learning opportunities for their children all day.

I started out with Sonlight curriculum for our 1st grade.  We purchased Core B with Grade 2 readers and Singapore 1A and 1B math.  The boxes came with wonderful, beautiful, delicious books bursting full of scrumptious knowledge.  We were so excited to get started. Both my little girls loved it.  We loved reading on the couch, on the porch, at the beach, at Disney World, at our picnic table...get the point? I would absolutely recommend this program.

Around January or so, Alex got really interested in China.  So, we took a break from the curriculum (because we could) and she ventured into some deeper study about China.  Same thing happened at a later time about the Philippines. It was pretty cool that we could just stop and focus on what she loved. Jumping forward a year, her current interest is being an architect, so she is currently designing a home with a free online design program.  I love being able to nurture and feed her interests.

Okay, back to Sonlight.  Like I said, I would absolutely recommend this program.  However, the university-trained teacher and perfectionist in me wanted to do everything in the curriculum.  The material states repeatedly NOT to attempt this as its just not possible.  Sonlight wants to give you options.  I tried it anyway and constantly felt like I was behind. But I wasn't.  Why would I be behind?! If I could go back in time, I would have not attempted to do everything and just enjoyed the time and learning that was occurring.

Forward to Year 2: I had planned to school year-round, but I gave in to the "but all the other kids have off school" whining. Then I discovered what every teacher notices...regression.  Math that she had mastered in June was gone by September.  (We are scaling back, but still continuing this summer to avoid regression).  When school started in the fall, I decided to not purchase the next complete year of Sonlight right away. Instead, I did homeschool the "hard" way. Knowing my child's educational needs and strengths, I crafted our day based on what we wanted to learn. I purchased just a few books. We paused the math curriculum when she needed more time in multiplication facts and telling time. We read books that challenged her for "reading class" and other books for fun reading. (We are currently reading through the Narnia series together). Language Arts focused on parts of speech, journaling and various writing skills.  Imagine how my heart felt when she wrote and illustrated a book on her own for fun. For Mother's Day, she wrote her own poem. History we read more in our Sonlight books and are about to embark on a study of the 50 states. Science is whatever cool non-fiction books we find from the library and apply (like the poisonous black and white caterpillar that turned out to be just Japanese beetle larvae.) I also read through the standards for our state to make sure I'm not missing any areas that she might need should we send her back to school.  And for us this year, it works.

If we continue to homeschool next year, I'm pretty sure we would purchase another complete Sonlight core. Or maybe do something different when fall comes.

The wonderful thing about homeschooling is the ability to change things up and find out what works. Any questions? Leave them in the comments.


The children are making homes with thatched roofs like they were reading about in history.